divi wordpress theme

شبکه های 10 گیگ – 6 مزیت شبکه های 10 گیگابیت

آیا به فکر مهاجرت به شبکه های 10 گیگابیت هستید؟ البته که از مزیت های شبکه های 10 گیگ سرعت آنهاست. در این مقاله سعی داریم قابلیت های دیگر این شبکه های ده گیگابیت را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا به فکر مهاجرت به شبکه های 10 گیگابیت هستید؟ البته که از مزیت های شبکه های 10 گیگ سرعت آنهاست. بیشتر شرکت ها و سازمان ها به این سرعت نیاز ندارند (البته الان)، اما شبکه های 10 گیگ مزیت های بیشتری برای ما به همراه خواهند داشت و استفاده از آنها حتی می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

6 مزیت شبکه های 10 گیگابیت – البته غیر از سرعت آنها!

استفاده بهینه از فضای مرکز داده

استفاده از شبکه های 10 گیگ باعث خواهد شد تا پورت ها و کابل های کمتری برای فراهم آوری ارتباط استفاده شود. در دنیای مجازی سازی که هر سرور (بسته به استاندارد مورد استفاده) باید بین 8 تا 12 کارت شبکه داشته باشد. یک کارت شبکه 2 پورت گیگابیت هم سرعت بالاتری ارائه می دهد و هم تاخیر را کاهش می دهد. و با کاهش تجهیزات مصرف برق مراکز داده را پایین خواهد آورد.

ساده سازی مجازی سازی یا Virtualization

استفاده از شبکه های 10 گیگ در مجازی سازی مزیت های بسیاری را در پی خواهد داشت. اول از همه Replication یا همسان سازی با سرعتی بالا اتفاق خواهد افتاد و حتی دیگر نیازی به قرار گیری مراکز داده در محل شرکت یا سازمان وجود نخواهد داشت. دومین مورد شبکه های ذخیره سازی یا SAN ها می توانند بر روی بستر شبکه های 10 گیگ در محلی خارج از شبکه محلی سازمان واقع شوند و هزینه های مربوط به سایت های متفاوت و تعمیر و نگهداری آنها کاهش خواهد یافت. سومین مورد استفاده از مجازی سازی ذخیره سازها و خصوصا VMware vSAN خواهد بود که بسیار به شبکه های 10 گیگابیت وابسته اند. هرچند تمامی این موارد و موارد دیگر در شبکه های 10/100/1000 نیز قابل پیاده سازی اند اما در شبکه های 10 گیگابیت به سادگی و با کارایی به مراتب بالاتر پیاده سازی می شوند.

سوییچ های 10 گیگ

به علاوه زمانی که در شبکه های مجازی سازی شده فعالیت می کنید امکان گسترش شبکه های مبتنی بر 10 گیگابیت به مراتب ساده تر خواهد بود. شبکه های مجازی سازی شده به راحتی قابل انتقال خواهند بود اگر زیرساخت آنها مبتنی بر 10 گیگابیت باشد.

پشتیبانی از iSCSI

یکی از تصورات غلط در رابطه با شبکه های ده گیگابیت هزینه بالا و نگهداری سخت آنهاست. استفاده از شبکه های فیبر در زیرساخت های شبکه های ذخیره سازی یا SAN ها امری بدیهی و لازم است. FC مزیت های خود را دارد حال آنکه iSCSI می تواند بر روی بستر شبکه های ده گیگابیت و با همان تجهیزات پیاده سازی شود. (هرچند سخت افزار مخصوص iSCSI کارایی بالاتری خواهد داشت) و کارایی بسیار بالایی را در شبکه های ده گیگابیت ارائه کند.

iSCSI می تواند هزینه ها را نسبت به شبکه های ذخیره سازی SAN کاهش دهد و این خود یکی دیگر از مزیت های استفاده از شبکه های ده گیگ می باشد.

کابل کشی کمتر

کابل کشی ها یکی از نقاط ضعف شبکه ها هستند. پروسه کابل کشی پروسه ای است وقت گیر، سخت و البته اجتناب ناپذیر. آنها همه جا هستند و هزینه کابل کشی می تواند بسیار بالا باشد. شبکه های 10 گیگ میزان کایل کشی ها را کاهش می دهند و با استفاده از زیرساخت شبکه های 10 گیگ (منظور از زیر ساخت شبکه های ده گیگابیت استفاده از کابل کشی، سوییچ و کارت های شبکه 10 گیگ است) سرعت چندین برابر خواهد بود.

کاهش گلوگاه ها (نقاط ضعف)

در طراحی های قدیمی سعی می شد تا سوییچ هایی که در لبه (Edge) شبکه قرار داشتند ترافیک کمتری را عبور دهند. (سوییچ های 10/100) کنترل آنها ساده تر بود، دیواره ی آتش ترافیک کمتری را مدیریت می نمود و تامین امنیت آن آسان تر می شد. با رشد شبکه های مجازی و رایانش ابری این نقاط به گلوگاه تبدیل شدند و یکی از نقاط ضعف شبکه ها هستند.

در شبکه های 10 گیگابیت مجازی سازی شده امکان گسترش شبکه ها با سرعت بالاتر فراهم شده است و امکان رفع این نقاط ضعف در این شبکه ها فراهم شده است. و به شما کمک خواهد نمود تا تجارت خود را به سادگی گسترش دهید.

مقیاس پذیری بهتر

اتر نت های 10/100 محدودیت هایی برای گسترش به همراه دارند و باعث خواهند شد برای رسیدن به پهنای باند بیشتر مجبور شوید سخت افزار های جدید را زیرساخت اضافه کنید. شبکه های 10 گیگ با پیش فرض مقیاس پذیری پدید آمده اند. در ساختار های مجازی سازی شده می توانید تا 8 پورت 10 گیگابیت را با هم ادغام کنید و به پهنای باند 80 گیگابیت! دسترسی پیدا کنید.

کندی یکی از نقاط ضعف شبکه های امروزی است آن هم با رشد روز افزون امکانات و گرسنگی بیشتر سازمان ها به دریافت داده ها. به مرور زمان شبکه های 40 گیگابیت و 100 گیگابیت نیز ارزان خواهند شد.

آینده سریع تر خواهد بود!

منبع: Hummingbird Networks

آموزش های مرتبط

شرکت ویرا شبکه نگار فعال در زمینه مجازی سازی، ذخیره سازی داده ها، مراکز داده، مانیتورینگ و امنیت زیرساخت های شبکه 

دانلود کتاب VMware Workstation